Dinamo Spor Kulubu
Bize Ulan
Dinamo Facebook Dinamo Twitter Dinamo Youtube Linkedin Dinamo nstagram
bar bar
Poyraz'in Kaan Koç ile Roportaji  |  11.05.2016
Minik takım sporcularımızdan Poyraz Yılmaz'ın Kaan koç ile yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.

Koç Kaan AYKUT, Dinamo Spor Kulübü ve Spor Okulları’nın baş antrenörü olarak görev almaktadır. Kadıköy Moda’da 2010 yılında,Kaan AYKUT ve Kaan SUNMAN’ın kuruculuğunu yaptığı bu kulüpte, ben de 4 senedir basketbol oynamaktayım. Baskete gönül vermiş ve bu kulübün bir parçası olarak Koçum Kaan Aykut’la kısa bir röportaj yaptım.
 

 
P: Koç, Spor dalları arasından Basketbol’u neden seçtiniz?
K: 6 yaşımdayken abim sayesinde basketbol ile tanıştım. Daha sonra işin içine girince bu oyunu sevdim ve devam ettim. Birazda abimden dolayı şans ile başladım.

P: Peki koç şimdi kaç yaşındasın ?
K: Şuan 29’dan 30’a doğru gidiyorum.

P: Türkiye ligi dışında hangi liglerde oynamak isterdiniz?
K:  Türkiye dışında bir lig tercih edecek olsaydım, bu Avrupa liglerinden biri olurdu. Çünkü Avrupa’da basketbol daha kaliteli. Özellikle, spor ekolü olarak Sırbistan liginde oynamak isterdim.

P: Türkiye’de oynanan basketbol dünya standartlarını yakalayabilmiş durumda mı?
K: Bence değil çünkü Türkiye standartlarında, basketbol sporunda, birçok noktada problem yaşıyoruz. İşin şov kısmında yakalamaya çok yakınız ama takımsal ve bireysel oyun kalitesi kısmında biraz gerideyiz. Sen de fark etmişsindir, Avrupa’da mücadele eden takımlarımızda hep yabancı oyuncular var. Ancak Türkiye geneline yayarsak ülke olarak belki ucundan yakaladık ama Türk Sporcu olarak, bireysel seviyede gerideyiz.

P: Oyuncu-Koç ilişkisinde en önemli etken nedir?
K: Güzel bir soru bu. Daha önce sana bahsettiğim gibi, oyuncu koç ilişkisi, dikdörtgen saha içerisinde profesyonel bir anlayışla sürmeli, saha dışına çıkıldığında abi-kardeş ilişkisi halinde devam etmelidir.  Saha içerisinde oyuncu, antrenör ilişkisi karşılıklı olarak profesyonel devam edebilirse, ileriye dönük ilişkileri de daha verimli olabilir. Ancak bunun tam tersi oyuncu koçun istediklerini yapamaz, koç da oyuncunun ihtiyaçlarına cevap veremez ise aralarında güçlü bir bağ olmadığı gibi, olması gereken ilişkileri de çatırdamaya başlar.

P: İyi bir basketbolcu olmak için neler yapılmalıdır?
K: İlk olarak oyuncu, bu oyunu bir hayat felsefesi haline getirmelidir. Öğrenci olmak ile sporcu olmak arasındaki farkı anlamalı. Çünkü öğrenci olmanın yanında, sporcu olma kavramını da kişisel olarak benimsemelidir. Sabah kalkmasından, akşam yatmasına, yemek alışkanlıklarından, çalışma programlarına kadar, öğrenci alışkanlıklarından çok daha farklı ilerler sporculuk kavramı. İyi bir basketbolcu olmak için, önce iyi bir sporcu olmak gerekir. Bu yüzden de sporcu olarak yaptığı programlara ve davranış alışkanlıklarına uymalı ve bu program dışında kalan bütün zamanını basketbola ayırmalıdır. Tabi yediklerine de dikkat etmeli özellikle fazla sebze tüketmelidir. Yumurta ve et ürünlerini de mutlaka yemelidir.

P: Basketbol bir spor dalı olarak keşfedilmeseydi, başka hangi spor dalı yada mesleği seçerdiniz?
K: Büyük ihtimal futbol olurdu. Benim kişisel düşüncem sporun heyecanlı ve hareketli olması yönünde. Bu fikre en yakın gelen spor Türkiye’de oynanabilecek şekilde futbol gözüküyor. Voleybol daha stabil, hentbol bana uygun değil, o yüzden futbolu seçerdim diye düşünüyorum.

P: Spor dışında başka bir meslek olsaydı neyi seçerdiniz?
K: Bildiğin gibi benim sporcu kimliğimin yanı sıra, bir de bilgisayar ve yazılım iş kollarında yaptığım işler var. Eğer spor olmasaydı yine yazılım işi yapardım.

P: Çok teşekkürler Koç.
K: Ben teşekkür ederim Poyraz.
   
Tüm Haberler
Daha Fazla Göster
 
SPOR OKULLARIMIZ
» Voleybol Okulu
» Cimnastik Okulu
» Basketbol Okulu
 
HAKKIMIZDA
» Tarihçemiz
» Ekibimiz
» Basında Biz
MULTİMEDYA
» Resim Galerisi
» Video Galerisi
Dinamo Sosyal Medya
Dinamo Facebook Dinamo Twitter Dinamo Youtube Linkedin Dinamo İnstagram
Sponsorumuz
Toyz Shop
Tüm Hakları Saklıdır 2013 © Dinamo Spor Kulübü Tasarım & Kodlama pilego