Dinamo Spor Kulubu
Bize Ulan
Dinamo Facebook Dinamo Twitter Dinamo Youtube Linkedin Dinamo nstagram
bar bar
KIZ BASKETBOL ALTYAPI FAALİYETLERİMİZ  |  01.12.2017
Türkiye'de Kadın Basketbol'unun Kısa Tarihi
 
İlk Türkiye Şampiyonası’nın 1959’da , ilk milli takım maçının ise 12 Eylül 1964 yılında yapıldığı Türk Kadın Basketbol’unun günümüzde gelişim değil oluşum çağında olduğunu söyleyebiliriz. (1967-1987 yılları arasında herhangi bir kadın milli takım faaliyeti gösterilmemiştir.) 
 
1964 yılında İlk kadın milli takım kadromuzun 8 kişiden oluşması , 2017 yılına gelindiğinde ise altyapı faaliyetlerinde en yarışmacı alan olan U18 Kızlar liginde oyuncu bulunamamasından dolayı 3 adet 99 doğumlu oyuncu kontenjanı açılması; geçen senelerde bir arpa boyu yol gidilemediğinin açık bir resmidir.
 
İstanbul Altyapı Ligi'nde U18 seviyesinde 124 erkek takımı bulunurken sadece 20 kız takımı bulunmaktadır. 58 senede sadece 20 kız takımı doldurabilecek sayıda mı oyuncu yetiştirilebilmiştir? Sıkıntı oyuncu yetiştirmede ise erkek takımları zamanında 20 takımdan 104 takıma nasıl ulaşmıştır?
 
Bu tabloda kız basketbol altyapısının içinde bulunduğu nokta vahimdir. Kızlarımız neden basketbolu tercih etmemektedir? Veya kulüplerimiz neden kız takımlarına yatırım yapmamaktadır?
 
Dinamo Spor Kulübü olarak önceliğimiz aşağıdaki oyuncu havuzunu genişletip oyuncu yetiştirme sıkıntısını ortadan kaldırmaktır. Bireysel egoların peşinden sürüklenip hazır başarıya konmaktansa belki de başkalarının yakalayacağı başarıların temelini oluşturmak, yolunu göstermektir. Bu noktada ihtiyacımız olan ilk şey ‘’isteyen’’ bu oyunu ‘’seven’’ oyuncular ve bunu memnuniyetle karşılayan veli zihniyetidir.
 
Kız oyuncularımızla erkek oyuncularımız arasındaki kas gelişimi, mental gelişimi, davranış biçimleri, ergenlik çağı dönemleri arasındaki farklılıklara en ince detayına kadar hassasiyet göstererek aile olgusu çatısı altında, sadece sportif değil, eğitsel faaliyetlerde bulunarak, bir sonraki jenerasyona hizmet edebilecek güvenilir bireyler yetiştirmek ve bunu herhangi bir çıkar gözetmeksizin gerçekleştirmeye çalışmak kulüp vizyonumuzu oluşturmaktadır.
 
2007-2008-2009-2010 doğumlu kız sporcularımıza basketbolu sevdirirken bir yandan takım olgusu aşılamaya çalışmaktayız, onların Türk Kadın Basketbolu’nun geleceği olduklarının farkındayız, yapacağımız her doğru hareketin ya da her yanlış hareketin suya atılan taş misali gittikçe büyüyen dalgalar şeklinde geleceğe yansıyacağının bilincindeyiz.
 
2004-2005-2006 doğumlu kız sporcularımız ise tabiri caizse basketbol zehrini tatmış bulunmakta, ihtiyacımız olan ‘istek’ olgusunu en derinlerinde bile hissetmektedirler.
 
Küçük yaştaki kız sporcularımıza örnek teşkil eden genç kız takımımızda ise 7 oyuncumuzdan 6’sı yardımcı antrenörlüğe başlamış olup, içlerinden biri, şu anda Ankara’da E kategorisi Antrenörlük kursunda bulunmakta, antrenörlük lisansını almak için gün saymaktadır. Bu hadiseler, kulübümüz altyapısı adına gurur kaynağı olan hadiselerdir.
 
Galibiyetten çok mücadele azmini, hazıra konmaktan çok emek vermeyi, oyunculuktan çok sporcu kişiliğini kazandırmayı çok ama çok istiyoruz.
 
Sadece bugünü hayal edecek kadar aklı olanlar, asla yarınların sahibi olamazlar.
   
Tüm Haberler
Daha Fazla Göster
 
SPOR OKULLARIMIZ
» Voleybol Okulu
» Cimnastik Okulu
» Basketbol Okulu
 
HAKKIMIZDA
» Tarihçemiz
» Ekibimiz
» Basında Biz
MULTİMEDYA
» Resim Galerisi
» Video Galerisi
Dinamo Sosyal Medya
Dinamo Facebook Dinamo Twitter Dinamo Youtube Linkedin Dinamo İnstagram
Sponsorumuz
Toyz Shop
Tüm Hakları Saklıdır 2013 © Dinamo Spor Kulübü Tasarım & Kodlama pilego