Yeni Sezon Yeni Jenerasyon


wu16-kız-basketbol-takımı

2018-2019 sezonunda, Dinamo Spor Kulübü olarak 3 sezon sonra yeniden wu16 kategorisinde lige katılımda bulunduk. Tam kadro olarak 15 Ağustos’tan sonra toplanabilen takımımız , hemen hemen iki aylık bir süreçte 70’ten fazla idman yaparak büyük yol kat etti. Bu sene aramıza katılan 7 oyuncu olması , kısa dönemde yapmamız gereken iş yükünü de arttırmış oldu. Ligde geride bıraktığımız 2 maçtan bir galibiyet bir mağlubiyet alan takımımız henüz hazır olmadığını gösterdi.


İlk maçta güçlü rakibimiz Genes karşısında devre arasına 15 sayı geride giren takımımız , 3.periyodun başında ilk basketi yiyerek 17 sayı geriye düştükten sonra geri dönüş yaparak bitime 2.25 kala 1 sayı öne geçmeyi başarmasına rağmen , o dakikada üst üste kaçan 6 serbest atış (toplamda kaçan 18)  ve üst üste çalınan/çalınmayan iki yanlış düdüğün üstesinden gelecek tecrübeye sahip olamaması sebebiyle maçtan 37-35 mağlup ayrıldı.


İkinci maçta ise psikolojik olarak daha hazır gözüken takımımız ilk maçtan daha az pozisyon yakalamasına rağmen maça 20-0 başlamayı başardı. 4 periyot boyunca hem oyun üstünlüğünü hem de skor üstünlüğünü bırakmayan takımımızın en büyük eksiği box-out olarak göze çarptı. Maçtan 72-28 galip ayrılan takımımız moral buldu.


WU16 antrenörü Aras Büyükoğlu'nun yapmış olduğu açıklama ise şöyle;

Takımımızla hedefimiz bir maçlık üç günlük veya bir sezonluk değil. Mental olarak vereceği zararı(özgüven kaybı, umutsuzluk, yapamama korkusu vs) asgariye indirdikten sonra bu sezon kaybedilen maçların bir önemi yok. Yeter ki kaybetme sebeplerimizi düzeltip tekrarlamamayı öğrenebilelim. Üstüne koyarak ilerlediğimizde üçüncü sezonun sonunda sporcuların emeğinin karşılığını alacaklarına eminim. Ergenlik çağında olan kız takımları arasındaki sahte farkı belirleyen etmenler , erken fiziksel gelişim, erken karakter olgunlaşması gibi geçici etmenler. Çevresel faktörler eşit seviyeye ulaştığında oyun bilgisi ve takım oyunu bireysel yeteneğin önüne geçecek. Altyapıdan çıkan oyuncuların fark yaratabilmesi için yetenekten hatta galibiyetten çok daha fazlasına ihtiyaçları var.

Yapılan iki maç sonucundan da geçerli bir analiz yapamayız. 9 boş turnike 18 faul kaçırdığımız maçta 2 sayıyla mağlup oluyorsak , rakibimiz bizi mağlup etti diyemeyiz. İkinci maç için ise , 20-0’la başlamamız günlük bir performans olabilir bunu da bu şekilde değerlendirmek lazım.

                Gelişimi skorlara göre değerlendirmek yapacağımız en büyük hata olur. Oyun anlamında takımca gelişme göstermeyi hedefliyoruz. Birlikte oynamaya alışmaya çalışıyoruz. Tecrübe kazanmaya ihtiyacımız var. Bunlar için ise zamanı sezona göre değil , altyapı bitiş tarihine göre ayarlıyoruz. İlerlerken geride unuttuğumuz bir şeyin kalmaması için çaba sarfediyoruz. ‘’ oynamadan kazandık’’ cümlesinden uzak durmaya çalışıyoruz.

Bu takımı her takım skor olarak yenebilir ama hiçbir takım sahada üstünlük kuramaz.