İçeriğe geç

Tarihçemiz

Kuruluş Hikayesi 
 
Dinamo Spor Kulübü’nün kuruluş hikayesi, iki genç basketbolcu Kaan Aykut ve Kaan Sunman’ın yollarının 2004 senesinde kesişmesine dayanır. Coach Sabri Aşçı’nın çalıştırdığı Taç Spor takımında 2 sene beraber oynayan Kaanlar hem saha içinde hem de saha dışında çok uyumlu bir ikili oluştururlar. Sporculuk kariyerlerine antrenör olarak devam etme kararını da beraber oynadıkları dönemde Sabri Aşçı’nın da teşvik etmesiyle verirler. 
 
2008 senesinde Fenerbahçe Koşuyolu Basketbol Okulu’nda,  2009 senesinde Kadıköy İlk Adım Basketbol Okulu’nda çalışan ikili, yaz aylarında da  İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği yaz basketbol okullarında görev alırlar. Buradaki deneyimlerinden sonra kendi basketbol okullarını açma kararını alırlar ve Dinamo’nun ilk adımı atılır. 
 
Alınan bu kararı uygulamaya geçirmekte vakit kaybetmeyen ikili 17 Mayıs 2010 tarihinde Dinamo Basket Spor Kulübü adıyla kulübü kurarak faaliyete geçirirler. Spor salonu olarak da İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy’ün Moda semtindeki Kadıköy Lisesi ile anlaşılır. Kulüp, o günden günümüze hala aynı salonda çalışmalarını sürdürmektedir. 
 
İlk Sezon: 2010-2011
 
Gerekli altyapıyı tamamladıktan sonra 2010 Temmuzunda, Dinamo Basket ilk yaz basketbol okulu çalışmalarına start verir. 2 aylık yaz basketbol okulundan ardından okulların açılmasıyla kış basketbol okuluyla çalışmalara ara vermeksizin devam edilir. 
 
İlk sezonunda sadece basketbol okulu olarak faaliyeti gösteren kulüp, altyapı liglerinde boy göstermez. Fakat eski takım arkadaşları ve antrenörleri Sabri Aşçı’yı Dinamo’nun bünyesinde toplanmasıyla Büyük Erkekler Ligi’nde (eski adıyla Amatör Küme) mücadele edilir. 
 
2010-2011 sezonundaki basketbol okulu dönemini başarılı geçiren ve yapılan hazırlık maçları ile kendini geliştiren basketbolcular bir sonraki sezonun altyapı takımlarının oluşturulmasında anahtar rol oynarlar.
 
İkinci Sezon: 2011-2012
 
Basketbol okulunda yetişen sporcularla altyapı liglerine katılma kararı alan Dinamo Basket, genç erkek ve küçük kız kategorilinde liglere katılır. Genç Erkekler’de Seri C’de mücadele eden takım 5 galibiyet 5 mağlubiyetle 5. sırada sezonu tamamlarken, kızlar ise Sıralama Grubunda 4 galibiyet 6 mağlubiyetle 4. sırada tamamlar.
Basketbol okulunda ise özellikle 97-98 ve 01-02 doğumlu oyuncuların istikrarlı çalışmaları ve gün geçtikçe artan performansları gelecek için umut vaad edmektedir.
Bu sezonki diğer bir gelişme ise sezon ortasında Voleybol branşının kulübe dahil edilme fikri bu sezonun ortasında planlar arasına dahil olur.
Sadece oyuncu yetiştirmekle kalmayan Dinamo Basket genç takım kontenjan oyuncusu Muhammed Öztürk’ü de antrenör kadrosuna katarak bu alanda da ilk atılımını yapar.
Başka bir ilki de bu sezon gerçekleştiren Dinamo Basket, ilk kış kampını sömestr tatilinde Şile’de, ilk yaz kampını ise İzmir, Gümüldür’de gerçekleştirir. Çocukların kimlik gelişiminde çok önemli olan kamp organazisyonları da Dinamo Spor Okulları eğitim programının vaz geçilmez bir parçası haline bu sezon itibariyle gelir.
 
Üçüncü Sezon: 2012-2013
 
Voleybol branşının eklnemesi ile yapılan ilk icraat kulübün isminin Dinamo Spor Kulübü’ne değiştirilmesi olur.
 
Basketbol okulunun yanına voleybol okulu çalışmalarına da başlayan Dinamo Spor Kulübü, eğitim düzeyini arttırmak için antrenör kadrosuna da eklemeler yapar. Basketbolda, Kaanların Taç Spor’dan eski takım arkadaşı Gökhan Tozlu’yu ve eski milli basketbolcu Hazal Poyraz staffa dahil olur.
 
Bu sezondaki diğer gelişme ise yeni bir atılımla ikinci şubenin açılması olur İstanbul Kadıköy Lisesi’nin yanı sıra Acıbadem Ata İlköğretim Okulu’nda da basketbol ve voleybol okulu çalışmaları başlar.
 
Bir önceki sezon spor okulunda iyi performans gösteren 97-98 doğumlu oyuncular yıldız erkek basketbol takımının kurulmasına öncülük ederler. Dinamo Spor Kulübü,  basketbol branşında,  büyük erkek, genç erkek, yıldız erkek ve küçük kız kategorilerinde 4 takımla mücadele eder. 
Voleybol okulunda kendini geliştiren oyuncularla da yıldız kız ve genç kız kategorilerinde voleybol liglerinde de boy gösteren Dinamo Spor Kulübü toplam 7 takımla kurulduğu günden beri altyapılarda en fazla takımla boy gösterdiği sezonu geride bırakır.

Dördüncü Sezon: 2013-2014
 
Basketbol ve Voleybolun ardından eklenen Yüzme branşı ile 2013  – 2014 sezonundan itibaren 3 branş ile sporculara eğitim hizmeti verilmeye başlanır.

Basketbol antrenör kadrosunu güçlendirmeye devam eden basketbol şubesi kurulduğu günden beri oyunsu olan Orçun Ulutaş’ı antrenör kadrosuna katarak hem oyuncu hem de antrenör yetiştirmeye önem verdiğini bir kez daha gösterir.

Yüzme şubesinde Merve Gökçen ile çalışan Dinamo Spor Kulübü, ilk sezonu olmasına karşın yarışlara katılır ve İstanbul içi Teşvik yarışlarında çeşitli derecelerde madalya kazanır. Yüzme spor okulu antrenmanları ile daha fazla sporcuya eğitim vermeyi hedefleyen Dinamo Sk, yüzme antrenörü olarak Anıl Çilçan ile anlaşarak kadrosunu güçlendirir.

Kulübün kurulduğu ilk günden itibaren bizlerle olan Genç takım oyuncuları son senelerini oynarak güzel bir final ile sezonu ve amatör basketbol hayatlarını noktalarlar. Genç erkek basketbol takımımızın yanında Yıldız Kız basketbol takımımız ise oynadığı 12 maçta 7 Galibiyet 5 Mağlubiyet olarak Seri B sezonunu 16 takım arasında 5. sırada tamamlar.
 

Kurulduğu ilk günden beri çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek ve sporcu bir nesil yaratmak için çalışan Dinamo Spor Kulübü, spor okulları ve altyapı takımları ile bu amaç uğrunda yeni sezonda da çalışmalarına devam edmektedir.

Beşinci Sezon: 2014-2015
 
Basketbol, Voleybol ve yüzme branşlarında spor okullarının yanı sıra yaş gruplarına göre kurulan takımlarla da resmi müsabakalarda maçlara çıkılmaya devam edilir.

Basketbol antrenör kadrosunu genç, dinamik kişilerle beraber yürütmeyi hedefleyen basketbol şubesi, kulübün kurulduğu günden beri oyuncusu olan Metehan İpek’i kadrosuna katarak antrenör ekibini güçlendirmeye devam eder.

Basketbol şubesinin kurulduğu günden itibaren basketbol okulu olarak başlayan 2001-2002 jenerasyonu sporcularımız ilk defa lisanslı basketbolcu olarak İstanbul Altyapı liglerinde mücadele etmeye başladı. Kız basketbol takımlarımız küçük-yıldız ve genç olmak üzere bütün kategorilerde altyapı liglerine dâhil oldu. Genç kız basketbol takımımız klasman grubunda sezon içerisinde sadece 3 maç kaybederek ligi 4.sırada tamamladı.
 
Yüzme şubesinde hem takım hem spor okulu antrenmanları devam ederken başarılı olan sporcularımız İstanbul içi teşvik yarışmalarına katıldı.

Kulübün basketbol şubesinde antrenörlük yapan Orçun Ulutaş ve Metehan İpek’in girişimleri ile beraber 2.bir Büyük Erkek takımı kurulur. Daha çok eski genç sporcularımızın oluşturduğu B takım normal sezon içerisinde Büyük erkekler ligine katılarak ilk yılında 2 galibiyet alarak grubu tamamlar.
 
Voleybol okulumuzdan yetişen sporcularımız ile beraber bu sene ilk defa Türkiye Voleybol Federasyonunun kurmuş olduğu Minilig turnuvasına katılınır.
 
Kurulduğu ilk günden beri çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek ve sporcu bir nesil yaratmak için çalışan Dinamo Spor Kulübü, Yüzme koordinatörümüz Merve Gökçen’in kurmuş olduğu Çocuk Spor ve Eğlence Merkezi olan Kidspo’yu destekler. Bu atılım ile beraber 2-6 yaş aralığında ki çocuklarda sporu en temel yaştan vermeye çalışır.

Altıncı Sezon: 2015 – 2016 

Basketbol, voleybol, yüzme branşlarının ardından cimnastik branşı da açılarak hedeflenen spor kulübü olma yolunda ilerlendi. 

Basketbol braşında şubeleşme yolunda ilerlenir ve Kadıköy Anadolu Lisesi’nin spor salonuda kulübün bünyesine dahil edilir. Böylelikle takım sporcuları Kadıköy Anadolu Lisesin’de, spor okulu sporcuları ise İstanbul Kadıköy Lisesinde eğitim almaya başlarlar. 

Antrenör ekibinin küçük yaşlar ile çalışmaya başlaması ile Türkiye’de ilk defa Basketbol Oyun grubu adı altında 5 yaşa özgü özel grup oluşturulur. 

Voleybol okulunda ise Ekol Spor Kulübü ile anlaşma yapılarak güçler birliği oluşturulur ve sporculara daha profesyonel bir ortam yaratılmaya çalışılmıştır.

Yüzme okulunda ise antrenör kadrosuna Ahmet Mert Sözen’de eklenerek kadro güçlendirmesi yapılmıştır.

Yeni açılan Jimnastik şubemiz ise antrenmanlarına İstanbul Kadıköy Lisesin’de Baş antrenör Merve Aykut eşliğinde sürdürmeye başlamıştır. Jimnastik okulumuzda Merve Aykut’un yardımcılığını Cem Özgül üstlenmiştir.

Spor Kulübü olmanın yanı sıra çocuklara bedensel ve ruhsal gelişimlerinin de gelişmesine yardımcı olmak, sosyalleşmelerine sağlamak adına kurulan Kidspo Parti Evi kısmında da 1 yıl içersinde 50’ye yakın doğum günü partisi yapılarak sezon tamamlanmış oldu. 

Yedinci Sezon: 2016 – 2017

Basketbol takımlarımız, WU18-U16-U14-U11 kategorinde Türkiye Basketbol Federayonu liglerine katılarak yarışmacı kimliklerini sürdürmeye devam etti. U18 kız  basketbol takımımız klasman ligi 3.lük ile bitirirken U16 erkek basketbol takımımız ise kaldığı Seri B final grubunu 5.lik ile tamamladı. U14 erkek basketbol takımımız ve U11 takımlarımız ise klasman gruplarında sıralamanın üstlerinde yer aldı. 
Basketbol okulu çalışmalarımız ise hem Kadıköy Anadolu Lisesinde hem de İstanbul Kadıköy Lisesinde devam etti.

Voleybol okulunda ise yine Ekol Spor Kulübü ile çalışılarak lisanslı sporcular yetiştirmeye devam edildi.

Cimnastik okulu ise Moda İlkokulu spor salonuna taşınarak kendi şubesini açmış oldu. Böylelikle haftanın 6 günü cimnastik dersleri aralıksız devam etti. Cimnastik okulu sporcularımız ise hem 23 Nisan’da hem de 19 Mayısta okullarda çeşitli gösterilerde bulundu. 

Yüzme okulu ise Okan ve Ahmet koç eşliğinde çalışmalarına devam etti.